07.11.2019 / Zajímavosti


Česká republika přechází na přelomu roku 2019/2020 na nový standard digitálního televizního vysílání. Co televizním divákům přinese a jak se na něj připravit?

Co znamená zkratka DVB-T

Ptáte se, co vlastně znamená DVB-T a DVB-T2? Jedná se zkratku slov “Digital Video Broadcasting Terrestrial” neboli “Standard digitálního televizního vysílání přes pozemní vysílače”. Pozemní vysílání přijímá přibližně 60 % domácností v České republice a je to jediná platforma, kterou mohou využívat zdarma

Jaký je rozdíl mezi DVB-T a DVB-T2?

Rozdíl mezi DVB-T a DVB-T2 velmi hezky popisují na svém webu České radiokomunikace: „Představte si vysílání jako televizní dálnici, po které cestuje televizní signál. Po stejné dálnici ale cestuje i signál pro mobilní telefony. A čím víc mobilů máme, tím víc místa mobilní signál zabírá. Jenže naše dálnice, narozdíl od D1, se nedá jen tak rozšířit. Proto se Český stát rozhodl, že od roku 2020 omezí provoz v televizních pruzích. Po dálnici tak projede více mobilního internetu LTE. Aby v omezeném provozu stále projel i televizní signál, musíme pro něj vytvořit super rychlý jízdní pruh a vyčlenit ho výhradně pro modernější a rychlejší auta. Neboli technologii DVB-T2. Jedině díky ní Češi ani po roce 2020 nepřijdou o televizní vysílání.” 

Jak to funguje

DVB-T2 je vylepšením standardu DVB-T. Liší se od sebe způsoby komprese, které snižují potřebný datový tok. 

  • DVB-T využívá kompresi MPEG–2 a MPEG–4. 
  • DVB-T2 pro své vysílání využívá MPEG-4 nebo HEVC (H.265). 

Pokud vaše televize neumí zpracovat kompresi nutnou pro DVB-T2 vysílání, nebudou vám fungovat žádné programy. Při koupi nového zařízení se proto ujistěte, že má parametry přímo DVB-T2 HEVC / H.265

Výhody DVB-T2

Hlavní výhodou přechodu na DVB-T2 je kvalitnější obraz a více programů

  • Současné vysílání DVB-T umožňuje šířit v jedné vysílací síti až osm televizních programů ve standardním rozlišení obrazu, takzvaném SD. 
  • DVB-T2  bude ve stejném rozlišení šířit až osmnáct programů nebo šest až sedm ve vysokém rozlišení, takzvaném HD. Užijete si také programy v Ultra HD rozlišení, které je známe pod označením 4K.

Kdy dojde k přechodu na DVB-T2

V současné době je pomocí DVB-T2 pokryta již téměř celá Česká republika. V roce 2020 bude tento standard digitálního televizního vysílání jediným způsobem, jak si v televizi naladíte vaše oblíbené televizní programy. Starší DVB-T zatím vypnut nebyl. Pokud máte vyhovující zařízení, naladíte nyní oba standardy. Tento stav je ale pouze dočasný. DVB-T bude postupně vypínáno a většina vysílačů přestane DVB-T vysílat již na začátku roku 2020. V Praze k tomu dojde již koncem roku 2019. Celý přechod by pak měl být ukončen v červnu 2020.  

Souběžné vysílání do roku 2020 dává všem divákům dostatek času připravit se na přechod na DVB-T2. 

Co potřebujete k přechodu na DVB-T2

Abyste si i po novém roce mohli pustit vaše oblíbené televizní pořady, musí vaše domácnost přejít na nový standard vysílání. Jak? Máte dvě možnosti:

1. Nový set top box

Nemáte doma moderní televizi, která umí DVB-T2 naladit automaticky? Pak vás čeká koupě nového set top boxu, který vám s přeladěním televizních stanic pomůže. Toto řešení je levné a rychlé

2. Nová televize

Nechcete si kupovat set top box a mít doma další “krabičku” s ovladačem? Poohlédněte se po nové televizi, která DVB-T2 podporuje automaticky. Přechod na DVB-T2 přinese kvalitnější obraz a více kanálů, což na nové obrazovce jistě oceníte. 

Jak naladit DVB-T2

Abyste naladili vysílání v DVB-T2, musí váš televizor nebo set top box tento standard podporovat. Jak to zjistíte? Hledeje přímo v detailu produktu a v manuálu daného zařízení. Přelaďování televizních přijímačů na DVB-T2 není nijak složité. Vyberte si jednu z těchto možností:

  • Na televizi nebo set-top boxu spusťte automatické vyhledávání sítí. Načtou se vám veškeré sítě DVB-T2, jejichž signál je ve vaší lokalitě dostupný, 
  • nebo zvolte manuální ladění. Díky němu si sami vyberete vysílací kanály, které chcete přidat. 

A jak je to s anténami? Běžné antény na rodinných domech nebudete muset měnit. V případě společných TV antén ale budete muset objednat servisní firmu, která zajistí potřebné technické úpravy. 

Více informací o přechodu na nový standard digitálního televizního vysílání najdete na stránkách DVB-T2 nebo na stránkách Českých radiokomunikací

 

Sdílejte:
Témata článku:
udělej si sám/a