21.07.2016 / Zahrada


Terasa dokáže velmi civilizovaně a příjemně propojit interiér se zahradou. Než k tomu ale dojde, je potřeba se pečlivě připravit.

U terasy většinou chcete, aby sloužila od jara do podzimu, a to po dlouhá léta. Tomu je vhodné přizpůsobit její umístění. Zvolený materiál zase určuje postup prací.

Plánujte nejdřív v hlavě

Odpovědi na otázku, kam terasu umístit, by měly předcházet ještě jiné otázky:

 • Jak často budete chtít terasu využívat?
 • Každý večer, nebo jen o víkendech?
 • Plánujete velké sezení pro více lidí, nebo vám budou stačit dvě křesílka a stoleček?
 • Chcete terasu využívat i za horšího počasí? Pokud ano, počítejte s teplomety a zastřešením včetně okapů.
 • Bude vyvýšená, nebo v rovině s terénem?

Plochu terasy si nejdříve vyznačte promocí kolíků a provázku. Jedině tak zjistíte, že se vám na zvolenou plochu vejde všechen zahradní nábytek.

Barvy terasy podle umístění

Terasa dokáže opticky rozšířit obytnou plochu – ale jen v případě, kdy sjednotíte barvy podlahových ploch. Pokud tedy máte v místnosti, ke které bude terasa přiléhat, béžovou dlažbu, zvolte podobný, nebo dokonce i stejný odstín pro terasu. Vybírejte ale mezi exteriérovými dlažbami, interiérové jsou z mnoha důvodů nevhodné – mokré více kloužou.

Pokud si však zvolíte umístění terasy takové, že nebude navazovat na dům, máte volnou ruku. Vybrat si můžete i zcela jiný materiál a vytvořit tak z terasy zcela svébytný prvek zahrady. Čím blíže domu bude, tím bude pobyt na ní jednodušší. Jen si spočítejte, kolikrát za den si půjdete pro pití, pro zapomenutý telefon, pro knížku, otevřít návštěvě, pro zmrzlinu, …

Nezapomeňte na chodníčky

Pokud budete na terasu chodit přes zahradu, vydlážděte tu obvyklou a nejčastější cestu. A nemusíte ji dělat hned – klidně si počkejte, až si tu svoji cestičku najdete. Nedopadnete pak jako v městských parcích, kde asfaltové cestičky nerespektují přirozený pohyb lidí. Přečtěte si více v článku Jak naplánovat zahradní cestičky.

Materiál vybírejte podle typu

Umístění jste vyřešili. Víte také, zda bude terasa nad zemí, nebo bude zapuštěná do terénu. Toto rozhodnutí výrazně ovlivní výběr materiálu a z každého se terasa staví jinak. Z čeho ji tedy postavit? Ty nejčastější varianty jsou dlažba usazená na jemném štěrku pro zapuštěné terasy, pro nadzemní pak dřevo a dřevoplast. Jen betonové povrchy teras nejsou příliš běžné.

Terasa s dlažbou

Tato terasa vyžaduje jisté základy. Vykopejte asi 30 cm zeminy (u větších ploch vám může pomoci malý bagr). Jakmile máte jámu, připravte si betonový podklad, do kterého po celém obvodu terasy uložíte obrubníky. Jakmile beton zatvrdne, můžete do jámy začít sypat štěrk. Ten je důležitý pro odvodnění a usazení dlaždic. Štěrk sypejte nejdříve hrubý (chtějte hrubost, tedy frakci, 16/32) a na vršek už dosypávejte jemným (8/16), který pak pečlivě uhladíte do roviny, respektive do sklonu. Pomůžete si dlouhým prknem. Do štěrku už můžete klást dlažbu. Dlažbu položenou na štěrk snadno vyspárujete suchou směsí cementu a jemného písku, který po důkladném vmetení do spár pokropíte vodou.

Pokud jste zvolili betonový základ, pamatujte na kotvicí patky. Ty využijete pro konstrukci hran terasy a zapuštění případného zastřešení. Už při lití betonu do ztraceného bednění nebo mezi položené obrubníky pamatujte na mírný sklon a vyspárování betonu po svahu směrem od domu a zasazení drenáže. V tomto případě můžete pro pokládku dlažby využít i plastové terče.

Pokud terasa navazuje na dům, je na vás, zda ji oddělíte dilatační mezerou, nebo obložíte zeď nízkým obkladem od horní hrany terasy. Pro dilataci se většinou používá 2cm XPS extrudovaný polystyrén. Nebo můžete terasu napojit na dům pomocí železných roxorů, které navrtáte do stěny. I v případě, že má terasa štěrkový základ, je nutné, aby základy domu byly izolované tak, aby do nich nestékala voda z terasy.

Dřevěná terasa

Zkontrolujte si vlhkost prken

Neměla by být větší než 14–18 %. Jinak hrozí, že prkna seschnou a zkroutí se. Vlhkost změříte vlhkoměrem, který vám půjčí téměř v každé půjčovně nářadí.

Ať už zvolíte hladký, nebo rýsovaný povrch prken, u obou může dojít ke vzniku třísek a vždy bude záležet na péči, kterou terase věnujete. Dřevo si žije vlastním životem a velmi reaguje na péči i na její zanedbání. I proto se rozhodně vyhněte spojení prken perodrážkou. Dřevo navíc před instalací pečlivě ošetřete proti vlhkosti, plísním, houbám a červotočům. Přípravky jsou barevné i bezbarvé a koupíte je v hobbymarketech.

Velkou pozornost věnujte rozměrům prken. Tloušťka prkna by měla být minimálně 24 mm a jeho šířka mezi 90 a 120 mm. Užší prkna nebudou vypadat dobře a širší více bobtnají a sesychají a jsou náchylnější k prasklinám a deformacím. Na délce tolik nezáleží, pokud jsou prkna v dostatečných vzdálenostech pevně ukotvená. Dodržujte ale šíři spár – ty činí 6 % šířky prkna, minimálně však 7 mm.

Pevná konstrukce je základ

Pak se zaměřte na nosné hranoly. Šíře by měla být max. 50 mm a vybírejte druh některého odolného dřeva, jako je dub, akát nebo modřín. Ideálně stejný, ze kterého jsou prkna terasy (a smrk rozhodně vynechejte). Odstupy závisí na tloušťce prkna. Ideální rozestupy jsou 40–60 cm, maximálně 20× tloušťka prkna. Tak zajistíte, že deformace a křivení nebudou velké, a terasa tak zůstane rovná a bez hrbolů. Na hraně terasy je pak přesah prken přes hranol maximálně 1/2 šířky prkna.

Nosné trámky se pokládají vždy kolmo ke směru budoucích prken terasy. Při pokládce rovnou na beton je izolujte střešní lepenkou, ale vhodnější je umístit je na speciální podkladové terče pro usazování teras. Terče umožňují volný odtok vody pod roštem.

Další možností jsou zemní vruty. Nemusíte řešit přípravu podkladu podle toho, jak kamenitou máte zem. Během kratší či delší chvíle máte základy, na kterých můžete stavět. Nejdříve vyměřte podpěrné body v rozmezí 1–2,5 metru podle velikosti vrutů požadované nosnosti terasy (čím větší, tím blíže u sebe). Vruty pak zašroubujte do země, na ně trámky a už můžete instalovat terasová prkna.

Vlhkost musí pryč

Aby terasa dlouho a dobře sloužila, je nutné zajistit dostatečné odvětrávání vlhkosti. Zde vám pomohou latě 2 × 2 cm, vyštěrkovaný podklad s položenou geotextilií a spád. Terasa by pak měla mít nosnou konstrukci umístěnou minimálně 3 cm nad zemí.

Šrouby, díry, vrtáci

Šrouby musí mít nad tloušťku prkna minimálně 35 mm, průměr je ideální kolem 4,5 mm. A kupte si jich o 20 % víc. Hlavička šroubu musí přesně lícovat s povrchem. Každé připevnění prkna na nosnou konstrukci bude vyžadovat dva šrouby a vzdálenost od okraje prkna má být 15 mm. Nejlépe uděláte, když si předvrtáte dírky vrtákem menším, než jsou šrouby, to platí i pro samořezné šrouby. Zajistíte si tak, že se prkno nikde neodštípne.

Místo šroubů můžete využít i montážní podložky, a prkna tak nebudou z pohledové strany vůbec prošroubovaná. Jedná se ale o komplikovanější a náročnější montáž.

Ochranné hliníkové lišty

Doporučujeme ochranné hliníkové lišty, které omezují předávání vlhkosti mezi nosnou konstrukcí a terasovými prkny. K dostání jsou v každém hobbymarketu.

Dřevoplast je také řešení

Na rozdíl od dřeva odpadá u dřevoplastu potíž s třískami a navíc je to materiál kompletně bezúdržbový, nečistoty stačí setřít vlhkým mopem. Není ale zcela odolný proti vlhkosti, přece jen je částečně dřevěný – plastová směs je při výrobě smíchána s dřevěnými pilinami. Výsledkem je materiál odolný podobně jako tvrdá exotická dřeva, který se snadno řeže a brousí a navíc je kompletně probarvený.

Na rozdíl od recyklovaného plastu v sobě dřevoplast, tedy WPC prkna, nemá dutiny, a tak nehrozí zatečení vody a následné roztržení vlivem promrznutí. Pro mnohé estéty je pak plusem fakt, že dřevoplast na rozdíl od dřeva nešedne. WPC kompozit je ale cenově srovnatelný s exotickými dřevinami.

Nepodceňujte sklon

Terasa, která navazuje na dům, musí mít lehký sklon směrem od domu – 10 mm na každý metr délky terasy. Dodržujte tuto zásahu i u zastřešených teras, prudké větry mohou vehnat déšť i pod střechu a sklon pak spolu s izolací zajistí, aby byl váš dům před vnikající vodou dobře chráněný.

Filipův tip

Budete okolo terasy stavět zeď, nebo jen malou zídku? Přečtěte si náš článek o tom, jak postavit kamennou zeď snadno, rychle a bez malty.

Máte všechno nářadí?

 • vrtačka (jen pro dřevo a dřevoplast)
 • akušroubovák (jen pro dřevo a dřevoplast)
 • pila (jen pro dřevo a dřevoplast)
 • bruska (jen pro dřevo a dřevoplast)
 • svinovací metr
 • zednická šňůra s křídou
 • distanční destičky nebo kolíky
 • vodováha
 • rýč
 • lopata
 • pryžová palice
 • kladivo
Sdílejte:
Témata článku:
dlažbanářadínávodterasatrávník