05.08.2016 / Zahrada


Jak na stavbu zahradního altánu? Záleží na typu. Je ale pár bodů, které mají společné.

Před samotnou stavbou zahradního altánku je třeba si rozmyslet, kam ho chcete umístit. Vybrané místo by mělo mít rovný povrch a stát ideálně na nějakém závětrném místě, kde stavba nebude tolik vystavena silným poryvům větru, které by její užívání znepříjemňovaly.

Nechte sousedům alespoň 2 metry k nadechnutí

Myslete také na své sousedy, ať se nenatěsnáte příliš na jejich pozemek. Odstupová vzdálenost altánu od sousedního pozemku je zakotvena i ve stavebním zákoně – neměla by být menší než 2 m. Podle daného zákona není nutné pro altán vyřizovat stavební povolení, pokud nepřesáhne zastavěnou plochu 25 m2.

Chcete ozdobnou osmibokou besídku, nebo praktické posezení u grilu?

Altán můžete zkombinovat s udírnou.Volba velikosti altánu bude záviset na velikosti pozemku a vašich finančních možnostech. Při výběru materiálu a stylu altánu myslete na to, aby byl v souladu s charakterem vašeho domu i zahrady.

Výběr materiálu je důležitý nejen pro ráz stavby, ale i pro následnou péči, kterou altán bude vyžadovat. Ke stavbě zahradních altánů se nejvíce používá dřevo, v případě hotových altánů se pak nejčastěji setkáte se dřevem smrkovým, které je poměrně lehké a přitom pružné a pevné. Existují i různé kombinace plastu či kovu, některé altány mají zděné základy. Má-li být altán v souladu s přírodním charakterem zahrady, potom je dřevo jako stavební materiál dobrou volbou.

Existují altány kruhového, čtvercového, obdélníkového, šesti- či osmiúhelníkového půdorysu. Ty šesti- a osmiúhelníkové mají charakter romantických besídek a jsou konstrukčně složitější, ale o to nádherněji vypadají. Altány jsou vždy seshora uzavřené – zastřešené, co do bočních stěn se můžete rozhodnout, zda je chcete otevřené, propletené výplní z latí, jež slouží jako konstrukce pro popínavé rostliny a keře, plné, nebo dokonce prosklené.

Ať už zvolíte jakoukoli formu zahradní stavby, nepodceňujte výběr střešní krytiny. Odborníci doporučují asfaltový šindel, který z praktického, finančního i estetického hlediska představuje optimální krytinu pro zahradní altány. Altány si můžete vybrat jako komplet z katalogu stavebních firem nebo si je nechat zhotovit na zakázku zcela dle svého přání.

Altánek nanečisto

Plochu altánku si nejdříve vyznačte promocí kolíků a provázku. Vyznačte si i vchod. A klidně na tomto prostoru zkuste jeden víkend fungovat. Zjistíte, jak daleko to máte do domu, zda se vám tam vejde veškerý nábytek a jestli výhledy jsou opravdu takové, jaké si představujete.

A pak už se můžete pustit do práce.

Jak postavit zahradní altán

Máte-li vybraný typ altánu i jeho umístění, připravte si potřebný materiál a nástroje a můžete se pustit do samotné montáže.

Co budete potřebovat?

 • impregnační nátěr na dřevo, lazurovací lak
 • štěrk nebo podobnou drenáž na zarovnání povrchu
 • prkna na podlahu (smrk) nebo dlažbu
 • případný podlahový rošt
 • nosné sloupky
 • balkonová prkna jako výplně pro spodní část altánu
 • dekorativní mřížky jako výplně pro horní část altánu
 • střešní trámy
 • dřevěné desky na střechu
 • asfaltový šindel na střechu
 • vrtačku
 • sponkovačku
 • štafle

Ošetřete materiál

Ještě před montáží opatřete dřevo impregnačním nátěrem, který dřevo dlouhodobě ochrání proti dřevokazným houbám, hmyzu a plísním. Pro závěrečnou povrchovou úpravu dřevěných altánů jsou vhodné lazurovací laky, které dávají vyniknout struktuře dřeva.

Upravte povrch

Plochu vymezenou pro altán zarovnejte pomocí štěrku – dobře se s ním pracuje a poměrně snadno lze díky němu vytvořit rovný podklad. 

Položte podlahu

Jak správně umístit podlahu, se můžete inspirovat u pokládky terasy – jedná se o podobné kroky, viz článek Terasa od základů po údržbu. Pokud nemáte altán podezděný, je nutné, aby podlaha byla pevně zakotvená v podkladu.

Připevněte sloupy a výplně

Do každého rohu podlahy namontujte jeden sloupek – pokud ale máte podezdívku, sloupky už jistě stojí.

Mezi ně pak připevněte výplně, třeba zábradlí tvořené klasickými balkónovými prkny. Spodní část altánu je tím dokončena a můžete se pustit do té horní.

Přistavte si štafle a k nosným sloupkům připevněte výplně i v horní části altánu. Vystačíte si zde s výrazně menšími výplněmi v podobě dekorativních mřížek. Ty zpevní celou konstrukci a navíc přidají altánu na kráse.

Stavbu završte střešní konstrukcí

Filipův tip

Rozhodujete-li se mezi stavbou altánu nebo koupí tzv. párty stanu, přečtěte si náš článek altán vs. stan, kde jednotlivé zahradní «stavby» porovnáváme.

Na konstrukci zahradního altánu připevněte střešní trámy, které vytvoří základ pro budoucí střechu. Střechu tvoří dřevěné desky, které slouží jako podklad pro střešní krytinu. Připravte si jednotlivé části spolu s krytinou na zemi.

Pro životnost a komfortnost pokládky na dřevěnou střechu si můžete vybrat například asfaltový šindel.

K upevnění šindele na desku postačí obyčejná sponkovačka.

Hotové střešní dílce s krytinou z asfaltového šindele připevněte na střešní trámy a spoje překryjte.

Teď zbývá už jen přinést zahradní nábytek a kochat se svým dílem.

Sdílejte:
Témata článku:
altángrilnávodterasa