26.01.2017 / Zahrada


Pokojové rostliny nemusí sloužit pouze k dekoraci, dle výsledků výzkumu NASA s názvem Clean Air jsou některé z nich účinnými „čističkami" vzduchu.

V našem okolí se vyskytuje mnoho nebezpečných látek. Jenou z nich je kašel a bolest v krku způsobující amoniak, který rovněž dráždí oči. Je to toxická látka, která při vdechování poškozuje sliznici. Používá se ve velkém množství na výrobu hnojiv a čisticích prostředků. Je obsažen například v osvěžovačích vzduchu, voscích na podlahu a čističích na grily, trouby, skla, porcelán a nerezavějící ocel. Protože je to antiseptická látka, slouží také ke konzervaci. Kapalný amoniak se používá k ošetření materiálů z bavlny a pro předsrážení vlny. Jeho obsah dokáží eliminovat určité druhy pokojových rostlin.

Příklady pokojových rostlin, které čistí vzduch

Do skupiny rostlin eliminujících obsah amoniaku lze zařadit populární toulitku (Anthurium andreanum), neboli antůrii. Jde o okrasnou rostlinu s především voskovitými listeny v podobě srdčitých toulců šarlatové barvy. Této teplomilné rostlině vyhovuje polostín i rozptýlené světlo a přes léto vyšší vzdušná vlhkost. Vydatnou zálivku, která antůrii svědčí, je přes zimu nutné omezit. Toulitka z ovzduší ve vašem bytě či kanceláři odstraní také formaldehyd a xylen.

Pokojové rostliny, které čistí vzduch

Rostlin, které vám doma či v kanceláři mohou pomoci vyčistit vzduch od škodlivých látek, je více. Výsledky výzkumu NASA jsou přehledně zobrazeny na Wikipedii, kde si můžete i zkontrolovat, zda daná rostlina není toxická pro psy a kočky. 

Další rostlinou, která vám pomůže s eliminací amoniaku, je zástupce palem, palma bambusová (Rhapis excelsa). Palma se štíhlým kmínkem dorůstá do 4 metrů, má okrasné dlanitě vějířovité, rozdělené listy, které se využívají i ve floristice. Rostlina je to velice nenáročná, má minimální nároky na teplotu a vzdušnou vlhkost. Snese sucho, v sezóně jí prospívá vydatná zálivka, kterou je v zimních měsících nutno omezit. V létě je vhodné letnění na slunném, vzdušném stanovišti, snese i plné oslunění.

Chryzantéma neboli listopadka je velmi prodávána zejména na podzim. Je krátkodobou pokojovou rostlinou, kterou je po odkvětu vhodné zasadit do zahrady. Tato rostlina je světlomilná, snese i nižší teploty a v době kvetení vyžaduje vydatnější zálivku. Její listy a květenství však neovlhčujeme, jelikož jsou velmi náchylné na plíseň šedou. Dokonalými „čističkami“ vzduchu jsou chryzantémy, konkrétně druh Chrysanthemum morifolium. Chryzantémy ze vzduchu čistí nejenom amoniak, ale i trichlorethylen, formaldehyd, benzen a xylen.

Zdroj: ekolist.cz

Sdílejte:
Témata článku:
květiny