07.07.2016 / Zahrada


Je tu měsíc, ve kterém je hlavní prací odpočinek a sklizeň plodů dosavadní práce.

První měsíc prázdnin, který navíc tak skvěle začíná několika volnými dny. Kde jinde je strávit než ve vlastní zahradě, která se navíc mění v zaslíbenou rajskou oázu?

Jahody, třešně, rybíz, ale i rajčata, saláty a okurky jsou dozrálé snad už v každé zahradě. Můžete si tak užívat plnou a báječnou chuť i vůni plodů vlastní práce, a to doslova. A mezi jejich sbíráním, jen tak aby se neřeklo, můžete zahradě i malinko prospět.

Bylinky

Červenec je ideální měsíc na sběr a sušení bylinek. Díky horkým dnům nestihnou zplesnivět, a vy je tak nasušíte v dostatečném množství pro použití po zbytek roku. Sbírejte je za slunného dne, ideálně v poledne.

Zelenina

Cibuli vytáhněte z půdy, rozložte a nechte ji doschnout na záhoně. Nezapaří se. Česnek po vytažení svažte do věnců a sušte 2–3 týdny ve stínu.

Okurky i cukety sbírejte raději menší. U okurek se může stát, že kvůli starším plodům nedozrají mladé. Velké, přerostlé cukety jsou zase zbytečně tvrdé a ztrácí šťavnatost i chuť.

Na uvolněná místa po salátu a ředkvičkách můžete vysázet to samé znovu nebo naopak záhon oživit letničkami. Například afrikány odpuzují hmyz, a hodí se tak i do záhonů u domu.

Brambory zkontrolujte, zda je nežere „americký brouk“, mandelinka. V případě potřeby zasáhněte chemií nebo sběrem.

Květiny

Odštipujte stará květenství, odstraňujte suché listy.

Růže i pivoňky naposled přihnojte a odstraňte plané výhony – ty zejména u růží. K růžím můžete zasadit aksamitníky, odpuzují totiž mšice, česnek zase podporuje jejich růst.

Odkvetlé tulipány vyndejte z hlíny a cibulky nechte proschnout.

Jedlé květy

Trendem, který se vrací z časů našich babiček i prababiček, je využití květů v kuchyni. A nemusí se jednat jen o černý bez. Pokud chcete dosáhnout nejlepšího výsledku, vybírejte vždy plně otevřené květy, jasně barevné a nepoškozené okvětní plátky.

Začít můžete například růžemi – skvěle ozdobí letní limonády, koktejly nebo ovocné saláty. Podobně můžete využít i fialky, které navíc vypadají krásně zamrazené v ledových kostkách. Mezi další doplňky sladkých jídel a dezertů patří měsíček, maceška nebo karafiát, u toho ale odstraňte bílou část okvětních lístků, je nepříjemně nahořklá.

Ve studených zeleninových salátech využijte sedmikrásky a stejně tak i nerozvitá poupata pampelišek opražená na másle.

Stromy a keře

Třešeň můžete po sklizni ihned prořezat.

V červenci je také dobrý čas na prořez živých plotů, stejně jako jehličnanů.

Sbírejte spadlé ovoce, ať se nešíří nemoci nebo hniloba.

Podle potřeby podepřete větve ovocných stromů, aby se nezlomily pod tíhou úrody.

Zálivka

Zalévejte ráno nebo večer, jakmile klesne teplota. Pokud na zalévání nemáte čas nebo si chcete ušetřit práci, podívejte se na možnosti automatické zálivky.

Efektivitu zálivky zvýšíte tím, že kolem kmene stromů navrstvíte posekanou trávu a na záhonky kolem zeleniny i květin rozložíte opět posekanou trávu nebo štěpku. Půda nebude tak rychle vysychat.

Pro doslova výživnou zálivku si můžete vytvořit jíchu – tedy přírodní hnojivo. Nádobu s poklopem do 3/4 zaplníte vybranými bylinkami (příklady rostlinných výluhů najdete dále v textu) a dolejete vodu, ideálně dešťovou. Přikryjete a necháte kvasit – občas jíchu zkontrolujte a promíchejte. Nelekejte se nevábné vůně, právě ta značí, že přírodní hnojivo je na dobré cestě. Jakmile výluh přestane pěnit (kvasit) a získá tmavou barvu, získali jste koncentrované přírodní hnojivo. Jíchu pro zálivku smíchejte s vodou v poměru 1 : 9.

Příklady rostlinných výluhů

Kopřiva: obsahuje velké množství dusíku a prospívá zelenině i okrasným rostlinám, zejména v době růstu.

Kostival: pro vysoký obsah draslíku je ideální pro lilkovitou zeleninu.

Zelenina: odpadové listy a části zeleniny můžete použít jako základ pro výluh.

Heřmánek: chrání před plísněmi, houbami a podporuje zdravý vývin semen a sazenic. Můžete používat i silnější, 1 : 5.

Přeslička: pro vysoký obsah křemíku podporuje zdravý růst, je vhodná zejména na jaře.

Pampeliška: ideální pro ovocné dřeviny, podporuje bohatou úrodu.

Vyhrajte rodinné vstupné do aquaparku v Čestlicích v hodnotě 1 699 Kč!

Zapojte se i vy do soutěže o nejhezčí zahradu.

  • Pošlete nám nejpozději 31. srpna 2016 na e-mail soutezime@bydlimesfilipem.cz jednu nebo i více fotografií své zahrady spolu s kontaktními údaji.
  • Do předmětu e-mailu napište „Zahrada v červenci“.
  • Naše odborná porota vybere 3 nejzajímavější zahrady.
  • 3 výherce odměníme rodinnou vstupenkou do aquaparku Aquapalace v pražských Čestlicích.
  • Výherce vyhlásíme na našem webu a facebooku nejpozději 5. září 2016.

Přečtěte si podrobná Pravidla soutěží.

Sdílejte:
Témata článku:
bylinkykvětinylétosoutěž