16.10.2016 / Domov


Máte pocit, že vaše současná okna dostatečně netěsní? Zateplení může být jednoduchým a dostupným způsobem, jak to napravit.

Jestliže máte starší okna, je velmi pravděpodobné, že jejich tepelněizolační vlastnosti již zdaleka neodpovídají dnešním normám, a zbytečně tak platíte vyšší částky za topení.

Pro představu – hodnota, na kterou často narazíte, je součinitel prostupnosti tepla. Vyjadřuje vlastně množství energie, která je potřeba k zachování vnitřní teploty v domě s ohledem na izolační vlastnosti zdí či v našem případě právě oken a venkovní teploty. Jedná se o jednotku na metr čtvereční. U starých oken se tato hodnota pohybuje zhruba od 2,5 m2.K výše, zatímco u dnešních oken se dvěma skly tato hodnota nepřesahuje 1,4 m2.K a v případě trojskelných či dvojskelných se speciální izolační fólií jde o čísla nepřekračující 0,7 m2.K. Kromě toho s sebou mohou stará okna nést další problémy, jako třeba rosení, tedy pokud si nezakládáte na krásných mrazivých kresbách, když je venku pod nulou.

Možná jste už uvažovali o jejich kompletní výměně, ale ta je obecně poměrně nákladnou záležitostí, nemluvě o komplikacích, které s sebou nese. Existuje zde však alternativa, a to zateplení starých oken. O co jde a jak moc se to vyplatí?

Kdy má zateplení smysl?

Základním principem zateplení oken je výměna skleněné výplně. Proto jde o úpravu vhodnou takřka pro všechny myslitelné typy oken jak po stránce materiálu, tak i z hlediska rozložení. Ačkoliv rám tvoří asi 10–20 % plochy a standardně má na izolační vlastnosti výrazně menší vliv než zasklení, je jeho stav samozřejmě také důležitý.

Pokud by již byl nadmíru špatný, pak by zateplení mohlo ztratit na efektivitě a po čase by byla výměna stejně nutná. Jestliže si nejste jistí, určitě využijte toho, že většina firem zabývajících se zateplením bezplatně provede kontrolu stávajícího stavu a kalkulaci. Pochopitelně je už u tohoto kroku dobré výběr případného zhotovitele nepodcenit.

V posledních letech je velmi populární zateplování relativně zánovních plastových eurooken, která se v době zhruba před deseti lety dodávala s nepříliš kvalitním trojkomorovým zasklením a kromě problémů s rosením nepostačují ani z hlediska izolace. Normou v této době byla propustnost 2,8 W/m2.K, dnes je méně než poloviční. Návratnost je zde o něco delší, konkrétně se v závislosti na zvoleném řešení pohybuje od pěti let výše. Pro konkrétnější čísla je však potřeba vytvořit projektovou dokumentaci přímo na konkrétní objekt.

Úspora na vytápění je značná, výhod je ale více

Základním argumentem ať už pro výměnu, či zateplení oken jsou nedostatečné izolační vlastnosti. V závislosti na původním a zvoleném řešení se propustnost může snížit o 40–60 %, a na celkových nákladech za energie tak ušetří klidně i více než čtvrtinu. Opět platí, že konkrétní čísla jsou velice specifická, nicméně obecně platí, že úspora je vždy značná.

Pozitiv je zde více. Potřeba méně vytápět je pochopitelně přínosná z ekologického hlediska, z hlediska praktického poté zateplením eliminujete rosení a s tím související vlhkost a vznikání plísní v okolí oken. Zároveň to přinese lepší viditelnost a moderní zasklení mají výhodu také ve výrazně lepší zvukové izolaci.

Záclony také izolují, ale výměna zasklení pomůže výrazně více.

Zateplení, nebo výměna?

Pokud víte, že je ve vašem případě zateplení proveditelné, ale stále si nejste jistí, že nebude výměna perspektivnější investicí, vezměte v potaz i další argumenty, které pro zateplení hovoří.

Tím primárním je pochopitelně cena, kdy oproti výměně zaplatíte za přesklení zhruba 35–45 % ceny. Závisí mimo jiné i na tom, jaké další úpravy s sebou ponese – při zateplení je možné i opravit nedostatky v rámu, znovu jej natřít, doinstalovat rolety či žaluzie a podobně. V každém případě ale platí, že nemá-li rám zásadní problémy, pak rozdíl v efektivitě oproti výměně rozhodně nevyrovná rozdíl cenový.

Výměna je pokročilejší stavební úpravou a ve vybraných případech vyžaduje i stavební povolení. Především u staveb klasifikovaných jako kulturní památky se tak zateplením vyhnete velkým obstrukcím s úřady.

Náročnost výměny s sebou nese také velký zásah do domácnosti, kdy je nutné kvůli větší prašnosti chránit podlahy, nábytek a další vybavení. Zároveň obvykle potrvá několik dní, během kterých okna z očividných důvodů nezavřete. Montáž nového skla obvykle zabere nanejvýše hodinu, šikovní řemeslníci to klidně zvládnou i za poloviční čas.

Jak to probíhá?

Místnost po místnosti

Výhoda výměny zasklení je možnost postupné renovace podle počasí nebo rozpočtu. Můžete tak jako první zateplit kuchyň nebo obývací pokoj a chodbu si nechat až jako poslední.

Princip zateplování je poměrně jednoduchý. Základem je, že se vyjme či vyřízne původní sklo a odstraní původní dřevěná, plechová nebo gumová okapnice. Následně se vloží opláštěné izolační dvojsklo nebo rovnou trojsklo a připraví se nová hliníková okapnice. Pak se zasklívací profil přišroubuje a uzavře. Následuje utěsnění obvodové spáry, které se obvykle provádí silikonovou výplní při zachování dostatečné vzdušnosti. Je-li tento krok správně proveden, nebudete se potýkat s žádným rosením ani pronikáním vlhkosti.

U starých oken v horším stavu jsou mnohdy potřebné i další úpravy. Může být potřeba opravit různé konstrukční nedostatky rámu, obnovit jeho nátěr a postarat se je potřeba také o mechanismy otevírání či vyklápění. Právě tyto kroky zvyšují cenu zateplení, a pokud víte, že je bude potřeba provést, není od věci nechat si udělat kalkulaci i pro výměnu a v závislosti na rozdílu náročnější úkon zvážit.

Pokud máte dřevěný rám samotných oken i jednotlivých okenic, pak výměnu zasklení můžete spojit s celkovou renovací, tedy opálením staré barvy, případným zatmelením a opětným nalakováním.

Vyplatí se tedy zateplení?

Ve většině případů ano. Jak už jsme zmínili, oproti výměně můžete ušetřit až čtvrtinu rozpočtu a praktický rozdíl je ve výsledku neporovnatelně menší. Nemluvě o tom, že to ušetří mnoho starostí s věcmi jako stavební povolení či větší obstrukce při montáži. Pokud však máte starší okna, kde se již objevují i větší potíže než jen špatně izolující výplň, pak výměnu raději zvažte. Už proto, že kroky nutné k zateplení by cenu tak či tak o něco navýšily.

Článek vznikl ve spolupráci se Saint Gobain.