28.02.2019 / Domov


S pomocí starého čínského učení Feng shui si zařídíte harmonické bydlení, ve kterém se budete cítit skvěle. Poradíme vám, jak na to.

Feng shui

Toto tradiční čínské učení se zabývá vztahem člověka s jeho životním prostorem. Jeho cílem je nastavit harmonii a umožnit energii čchi nerušeně proudit. Feng shui uplatníte doma, v práci, na zahradě nebo třeba v ulicích města i v parcích. Pracuje mimo jiné s 5 elementy: voda, země, dřevo, oheň, kov. Mezi těmito elementy se Feng shui snaží nastolit harmonii a využívá k tomu barvy, materiály, tvary, vůně i zvuky.

Okolí domu

Kvalita architektury se pozná nejen podle samotné stavby, ale i podle jejího okolí. Podívejte se na prostor před vaším domem kritickým okem. Ulice by měla být uklizená, popelnice srovnané a živý plot pečlivě zastřižený. Také chodníček vedoucí k vašim dveřím by neměl být znečištěný nebo poškozený. Feng shui například upřednostňuje lehce klikatou cestu do domu před tou rovnou. Proč? Rovná cesta silně zrychluje energii a tím nás oslabuje.

Zdroj: pixabay.com

Vchod do domu

Vstupní dveře by měly být pevné, silné a vzbuzovat pocit ochrany. Sklo a průhledné materiály nejsou vhodné. Vzbuzují v nás pocit strachu, že nám někdo zvenku kouká do našeho soukromí. Pokud chcete mít v chodbě přirozené světlo, zvolte raději světlík.

Chodba

Zádveří by mělo být vždy čisté a uklizené. Ozdobte ho například živými květinam. Pozor, ať zrcadlo nevisí přímo proti vchodovým dveřím. Proč? Odráží energii příchozího a nepouští ji dovnitř domu.

Zdroj: pixabay.com

Kuchyň

Kuchyň představuje centrum veškerého dění v domácnosti. Je zde teplo od ohně, na kterém se vaří a u jídla se setkává celá rodina. Kuchař by měl mít kolem sporáku dostatek prostoru a dobrý výhled do okolí a do obývacího pokoje. Dřez nepatří hned vedle sporáku. Prvky ohně a vody jsou ve vzájemné opozici. Pokud nemáte jinou možnost, umístěte mezi ně alespoň dřevo nebo květiny, které negativní energii vyruší.

Jídelna

V prostoru, kde se scházíte s rodinou a přáteli, by vám mělo být příjemně a měli byste se tu cítit bezpečně. Od jídelního stolu byste měli mít přehled o dění v bytě a neměl by být vystaven průvanu. V ideálním případě by měl být osmihranný nebo kulatý s dostatkem prostoru v jeho okolí.

Zdroj: pixabay.com

Obývací pokoj

Máte v obývacím pokoji prázdné rohy a výklenky? Takové prostory jsou označovány jako “mrtvá místa” se špatným tokem energie čchi. Vyplňte tento prostor květinami, nebo lampou. Zkontrolujte také, jestli prostor není přeplněný nábytkem a veškeré zařízení je podobného stylu i velikosti. Ideálním doplňkem je krb umístěný v rohu místnosti. Plápolající oheň napomáhá správnému toku energie.

Ložnice

Tato místnost slouží k našemu odpočinku. Měla by být klidná, s tlumeným světlem a přírodními materiály i barvami. Vyvarujte se zrcadla přímo před postelí. V noci byste tam mohli zahlédnout svůj odraz a to by narušilo váš klidný spánek. S výběrem postele si dejte záležet. Zvolte pevné dřevo, kvalitní matrace i povlečení.

Zdroj: pixabay.com

Koupelna

Prostor, který slouží k očistě našeho těla i duše by měl být čistý a teplý. Vždy do koupelny i na toaletu zavírejte dveře a sklápějte záchodové prkénko. Zamezíte tak úniku energie čchi z domu.

Světové strany

Už se vám stalo, že jste se v některé místnosti necítili dobře a nevědomky jste začali trávit čas v jiné části domu? Možná za to mohly světové strany. Místnosti by měly být správně rozmístěny následovně:

  • obývací a dětský pokoj na jih, celý den sem tak půjde sluneční světlo,
  • kuchyň na východ nebo sever, aby nedošlo k přehřívání prostoru,
  • ložnice na východ, v noci se místnost nepřehřívá a ráno vás probudí sluneční paprsky,
  • sociální zařízení a technické místnosti na sever nebo západ, tyto prostory potřebují minimum denního světla.

Přejeme vám, ať je váš domov plný harmonie a pozitivní energie.

Sdílejte:
Témata článku:
byt domácnostdůmnákupní rádcenávod