30.01.2017 / Domov


Energetický štítek často rozhoduje o tom, zda koupíte či nekoupíte dům. Rozhoduje tak doslova o milionech. Ale není jeho síla přeceňovaná?

Správná terminologie

Když se začnete zajímat o energetický štítek budov, občas narazíte na označení průkaz energetické náročnosti budov, občas jen zkratka PENB a nebo jen krátce označení energetický štítek. Ve všech případech jde o to samé.

Průkaz energetické náročnosti — definice

Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) slouží k informaci o energetické náročnosti provozu nemovitosti. Průkaz energetické náročnosti budovy je součástí energetického posudku. Energetický posudek (EP) je rozborem nemovitosti z hlediska hospodaření s energiemi, včetně předběžného návrhu stavebních opatření, jejich cenách a dopadu.

Zdroj: Wikipedie

Při výběru nemovitosti sledujte PENB

Díky energetickému štítku budov už na první pohled víte, na čem jste. Nezáleží na tom, zda se jedná o byt, dům nebo administrativní budovu. Občanský zákoník nařizuje všem prodejcům nemovitostí tuto informaci předložit kupujícím. Samozřejmě i v tomto případě existují výjimky, které tvoří:

 • majitelé budov postavených před rokem 1947
 • budovy, které mají energeticky vztažnou plochu menší než 50 m² 
 • místa, která slouží pro náboženské účely (například bohoslužby)
 • stavby určené pouze pro rodinnou rekreaci
 • některé zemědělské budovy a dílny

Povinnost předložit PENB se týká také toho, kdo se vám chystá pronajmout byt nebo dům.

Takže pokud si vybíráte byt nebo dům, ať už ke koupi nebo k pronájmu, vždy se ptejte realitního makléře na energetický štítek. Díky němu si velmi rychle uděláte představu o tom, kolik vás bude stát měsíční provoz nemovitosti na energiích.

Jak má štítek vypadat?

Přesný popis najdete ve vyhlášce o energetické náročnosti budov 148/2007 Sb. V průkazu byste měli správně dohledat, kolik energie spotřebujete pro vytápění, osvětlení, ohřev, větrání a chlazení. Podle této tabulky poznáte, jak si daná nemovitost stojí:

A Mimořádně úsporná
B Úsporná
C Vyhovující
D Nevyhovující
E Nehospodárná
F Velmi nehospodárná
G Mimořádně nehospodárná
 

„Našim zákazníkům říkáme o energetické náročnosti budovy ihned při první návštěvě, a navíc tuto informaci najdou i na našem webu přímo u nabídky nemovitosti“, říká Aleš Ježek, majitel realitní kanceláře HomeSweetHome.

Domy a byty s PENB A, B, C bývají obvykle dražší, ale vyplatí se připlatit, úspora se projeví na spotřebovaných energiích.

Co dělat, když se váš vysněný dům v Praze nebo v Plzni nepyšní označením A, B a bohužel ani F? Celý inzerát hyzdí strašidelné G. Nezoufejte. Těchto domů existuje celá řada a lidé si v nich vesele žijí. Stačí se jen více zajímat o to, kde energii ušetříte. Ve finále zjistíte, že všechno zlé je k něčemu dobré.

Každopádně není v žádném případě pravidlem, že každý moderní dům má výborné PENB. Při výběru vašeho bydlení je třeba samozřejmě hodnotit i další kritéria. A má-li váš vysněný dům nejnižší označení G, není vše prohráno. Níže uvádíme několik tipů, jak můžete na energiích ušetřit.

7 rychlých tipů, jak ušetřit energie

 • Zaměřte se na kvalitní okna. Těmi uniká vždy nejvíce tepla, investice do nových oken se vám tedy brzy vrátí. Případně můžete současná okna zateplit.
 • Netopte více, než je potřeba. Když si doma snížíte teplotu o 1 °C, ušetříte až 6 % energie na vytápění. A dejte si pozor na zakrývání radiátorů závěsy, záclonami nebo oblečením.
 • Větrejte krátce a intenzivně (tzv. šokovým větráním). Když cítíte, že je ve vašem bytě potřeba trochu pročistit vzduch, otevřete okna dokořán a za chvilku je zase zavřete. Stěny bytu se nestihnout ochladit, vy zbytečně neplýtváte teplem a navíc předejdete tvorbě plísní.
 • Ledničku ani mrazák nikdy nedávejte vedle sporáku nebo myčky na nádobí. Jakmile chladící zařízení umístíte vedle tepelného zdroje, spotřebuje k chlazení mnohem více elektrické energie (více viz. spotřeba energie v kuchyni).
 • Perte až tehdy, když se pračka naplní, a prádlo sušte na sluníčku.
 • Používejte úsporné kompaktní zářivky a LED žárovky. Tyto zářivky vám dokážou ušetřit až 80 % energie a vydrží o mnoho déle než ty klasické.
 • Nenechávejte nabíječky v zásuvce, když je nepoužíváte, a vypínejte počítač. Nepoužívané spotřebiče zapojené v zásuvce a v tzv. stand-by módu stále spotřebovávají elektřinu.

Přejeme vám šťastnou ruku při výběru vašeho vysněného bydlení.

Článek vytvořen ve spolupráci s realitní kanceláří Homesweethome.